I måndags bjöd Räven mig och Pia ( småländska) på en kanonfin tur i ett otroligt fint väder. Typiskt för Småland att de snålat med vägbredden, vilket gör den perfekt för mc. Vi snodde runt på vägar som gick vad jag tyckte åt alla håll. turen gick mellan Växjö och Kalmar. Vi besökte ett utsiktstorn, byggt helt i trä och vad jag mätte med GPS 26 m högt, varifrån vi hade en otrolig utsikt. Eftersom det inte finns några stora bergmassiv i synfältet kunde man se runt hela horisonten. Man kunde se en mast som står vid Vilhelm Mobergs födelseplats och åt andra hållet Mönsterås fabriksskorstenar. Tyvärr var restaurangen stängd på måndagar så vi fick uppsöka en annan. Hoppas bara att den inte är representativ för Småland, för käket var uruselt. Annat var den älggryta Räven bjöd på.![]()




Svara med citat
Vaknade sent i morse och det var ÅKVÄDER! Snabb omplanering tebax till det som gällde före väderrapporten igår! Skullle iallafall prova att köra till Kumla och sen fick vädergudarna avgöra.
Ove



Gravt handikappad denna veckan p.g.a. hund. Hon gillar att åka bil så jag har just kört runt henne några mil får motions skull. Synd att hon är för stor att ta med på hojen för det vore roligare att motionera henne med den och då kunde vi båda få frisk luft. 