Första lektionen avklarad. Blev en dubbel på 100 minuter.
Fick känna på hojen i garaget ett par minuter innan vi skulle bege oss ut.
Åkte genom stan ut på deras övningsställe där jag fick prova på alla momenten som ingår i körprovet utom bromsprov 90Km/h.
Krypkörningen ser helt klart lättare ut än det var, även om den inte var direkt svår. Fick prova på båda dom olika banorna den sista var larvigt enkel.
Höghastighetsprovet var inte alls nåt svårt. Bromsprov 50/70 gick bra speciellt 70 klippte jag direkt men 50 var jobbigare av någon anledning. (?)
Det jag skulle träna på är min placering och uppmärksamhet i trafiken, kan även klippa ner en bit på bromssträckan och köra in ännu mer balans.
Måste säga att det känns rätt bra att höra det efter första lektionen.
Det var ändå 15 år sedan jag sist satt på nåt som har två hjul.
Rekomendationen från körledaren var att jag ska boka risktvåan och teoriprovet. Enligt honom har jag inga problem att klara risktvåan, och teoriprovet är jag inte det minsta nervös för :P (har pluggat som bara f*n)
Fick en annan tid för riskettan på samma ställe som jag hade lektionen på så kommer ta den eftersom det är i morgon fredag istället för 19e.
En helt underbart rolig dag var det iaf igår

Körkortet kanske inte är så långt borta ändå!
@ Bosse : Jag har faktiskt TEO2010

grymt bra program. Köpte även MC boken och en teoribok i samma serie.
Lång post, hoppas det är ok
