Visa fullständig version : Udda Vägmärken
På vår samlingsplats i Rosenhill igår så satt vi och pratade om udda skyltar och om denna skylt som jag såg i somras på väg 290 vid Lilla Rallbytrakten innan Österbybruk. Jag letade efter den i mobilen men hittade den tyvärr inte. Det visade sig att jag hade redan lagd över den i datan, ordning o reda! :)
Men här har ni den! Jag tycker den är skitrolig eftersom jag trodde att en utter levde i vattnet och inte på vägen!!!
Denna info hittade jag på Wikipedia nu på morgonen: Uttern är ett smidigt, långsmalt djur med korta ben, brett huvud och lång, muskulös svans. Den har en längd på 50-100 centimeter, svanslängd på 28-55 centimeter och vikt på 3-17 kilogram. Hannar blir tyngre än honor. Den är starkt anpassad för ett liv i vatten, med simhudsförsedda tassar och näsborrar som kan tillslutas vid dykning. Pälsen är ljusbrun med en nästan vit haklapp. Denna kan dock vara svår att se när pälsen är våt.
DearHunter
2009-11-22, 13:42
Läses från vänster till höger ;D
Jan-Olov
2009-11-22, 13:47
Jag såg denna nu i somras i Västervik
Höll en föreläsning om semiotik och semantik härom veckan och på en slide hade jag en bild på ett trafikmärke. Kom helt plötsligt inte på vad det betydde trots att jag stod och funderade en stund. Slätade över med att "ja jag kör ju bara motorcykel så det där med vägmärken är inte så viktigt" vilket fick klassen att fnissa. Ska byta ut den mot Jan-Olovs exempel, det är svårt att misstolka. =)
Läses från vänster till höger ;D
den va fin haha:D
Höll en föreläsning om semiotik och semantik härom veckan
:) Härligt att kombinera dessa ämnen med att spruta grus med hjälp av MC. Du lever ett rikt liv! :)
Stångande kor?
http://www.claassens.com.au/motley2/wp-content/uploads/2008/08/bull-sign.JPG
-----
Underjordiska monster?
http://blog.ratestogo.com/wp-content/uploads/2008/06/weird6.jpg
:) Härligt att kombinera dessa ämnen med att spruta grus med hjälp av MC. Du lever ett rikt liv! :)
Kontraster skapar spänning. ;)
Stångande kor?
http://www.claassens.com.au/motley2/wp-content/uploads/2008/08/bull-sign.JPG
Kor som idisslar bilar?
Hasse i Kristianstad
2009-12-01, 21:46
Bunkeflostrand utanför Malmö
Bunkeflostrand utanför Malmö
ja där gäller det verkligen att anpassa hastigheten annars kan det bli riktigt farligt,hujeda för att få flera arga kärringar efter sig:D
DearHunter
2009-12-01, 23:14
:D:D:D:D:D:D:D
http://www.thatsweird.net/Pictures/confusing_signs.jpg
Ångest?
http://www.thatsweird.net/Pictures/confusing_signs.jpg
Ångest?
HA HA HA! Den var bra!
I somras var det en utställning på GustavAdolfs torg i Göteborg med en massa skyltar från hela världen avfotograferade och sen uppmonterade på stolpar, där kunde man gå runt och skratta en bra stund.
Ska se om jag kan hitta nåt mer om det projektet, eller om nån annan här vet
Edit:
Hittade en länk till nån som tagit bilder på lite av det i alla fall, http://ayringreyz.multiply.com/photos/album/79/Funny_Road_Signs
Edit:
Hittade en länk till nån som tagit bilder på lite av det i alla fall, http://ayringreyz.multiply.com/photos/album/79/Funny_Road_Signs
Fanns några riktigt schyssta där! :)
Här är en till...
http://blog.ratestogo.com/wp-content/uploads/2008/04/sign31.jpg
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2025 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.